środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na ogrodzenie plastikowe na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety Winylowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na sztachety z plastyku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztachety plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek buduje się z głazów wielorakiego konturu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nierównych konturach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, ażeby forma każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie plastikowe z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz