piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co dobrze nie podkreśli projektu trawnika względnie rabaty jak niskie żywe plot.

Ogromnie duże, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby przesłania pobliskie domy oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj rosłe a zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Należy pamiętać także, że gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być trudne.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawnika ewentualnie kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w desygnowanych miejscach, niskie drzewa zdołają utrzymać zielone zaplecze w ryzach lub zasłonią gołe place gleby. Ładnie uformowany mały żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niskie albo wybujałe zielone ploty wolno pozyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy są znacznie bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej znosi brak słońca cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta i należny go redukować, jednakże jego przemianę Fastigiata Robusta wolno zostawić pojedynczo.Powinien się w mgnieniu oka dojrzewał a oszczędzi filarowy kształt.

Jeżeli wasz zakątek jest nader zacieniony, warto aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych modelów maja wersji o płowych czy tez pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu skrajne w słońcu, tymczasem nawet w chłodu listowie pozostają wcale jasne, mało co oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz